Fotbal feminin: Victorie în prima etapă pentru CSM Alexandria

în Sport

După cesionarea locului în prima Liga I de fotbal feminin, echipa de fotbal feminin, CSM Alexandria a debutat pe teren propriu împotriva echipei POLI Timișoara, pe care a învins-o cu scorul 3-1 (2-0 la pauză) golurile fiind marcate de Andreea Diță, Alexandra Nica și Iulia Săvescu.

Jucătoarele antrenate de Călin Pistolea au intrat hotărâte încă de la început să câștige cele 3 puncte puse în joc, iar după 25 de minute scorul era de 2-0 în favoarea lor. Pe finalul primei reprize oaspetele au avut câteva ocazii de a înscrie dar la pauză s-a intrat cu avantajul gazdelor de 2 goluri. După pauză bănățencele au echilibrat balanța jocului  însă tot echipa gazdă a reușit să marcheze și oarecum să rezolve soarta meciului încă din minutul 78. Până la final oaspetele au înscris un gol în minut 85.

Pentru CSM Alexandria au jucat: Andreea Pencea, Gabriela Rizea, Oana Dumitrache, Iulia Iorgoni, Otilia Durlă, Claudia Pană (Alexandra Stanca 80), Andreea Diță, Cristina Tudorache, Andra Olaru, Iulia Săvescu, Alexandra Nica. Rezerve: Patricia Jderu, Roxana Șerban și Mădălina Zanfir.

Etapa viitoare alexăndrinencele se vor deplasa la Baia Mare, meciul având loc duminica 05 septembrie.