liberinteleorman.ro

CSS Alexandria, locul 2 la Campionatul Național U14 – Ioana Velcea – MVP

6 martie 2023

CSS Alexandria s-a clasat pe locul al II-lea la Campionatul Național de Baschet U14, sezonul 2022-2023. La festivitatea de premiere au fost acordate mai multe premii individuale, trofeul MVP fiind adjudecat de Ioana Vanesa Velcea.

Sala Sporturilor din Alexandria a găzduit în aceste zile întrecerile Turneului Final al Campionatului Național U14, feminin, cele mai valoroase opt echipe din sezonul 2022-2023 luptându-se pentru un loc pe podiumul național.

Echipa feminină ACS Rookies Oradea a reușit să câștige ultimul act al competiției, impunându-se în fața fetelor de la CSS Alexandria cu scorul de 88-56. În urma acestui rezultat, ACS Rookies Oradea a obținut trofeul dedicat campioanei naționale 2022-2023, iar CSS Alexandria a obținut medaliile de argint.

La festivitatea de premiere, la care au participat viceprimarul municipiului Alexandria, Augustin Ioan, reprezentanții FRB, președintele Carmen Tocală, secretarul general adjunct Svetlana Simion, au fost acordate premii speciale individuale, dar și medaliile, diplomele și trofeele.

Astfel, în urma evoluțiilor din cadrul turneului final, au fost acordate următoarele premii:
MVP – Ioana Vanesa VELCEA (CSS Alexandria)
BEST FIVE – Maria Patricia CLONDA si Maira LUNGU (ambele de la ACS Rookies Oradea), Ioana Vanesa VELCEA si Alexia BABADAC (ambele de la CSS Alexandria) si Iulia Maria RADULEA (CSM Tg. Jiu)
Cosgeter – Ioana Vanesa VELCEA (CSS Alexandria, 138 p)
Cea mai buna pasatoare – Ioana Vanesa VELCEA (CSS Alexandria, 27 pase decisive)
Cea mai buna la recuperare – Adriana Maria PAPUC (ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe, 62 recuperari)
Cea mai de perspectiva sportiva – Maria Carmen DAN (ACS Dan Dacian Bucuresti)

Clasamentul Turneului Final al Campionatului Național U14, feminin, sezonul 2022-2023:

  1. ACS Rookies Oradea (antrenor Attila VERES)
  2. CSS Alexandria (antrenor Madalin PIPEREA)
  3. ACS Dan Dacian Bucuresti (antrenor Cornelia ENESCU)
  4. CSM Tg. Jiu (antrenor Laurentiu RAUT)
  5. ACS Smart Basketball Team Cluj-Napoca (antrenor Agnes JAKAB)
  6. Olimpia Bucuresti (antrenor Anca SIPOS)
  7. ACS Sepsi Sic Sf. Gheorghe (antrenor Szilard GAZDA)
  8. CSS Sibiu (antrenor Calin ANTON)
Advertisement

Lasă un răspuns

Your email address will not be published.

Publicitate

Publicitate


Articolul precedent

Tevatura cardului de energie – Am primit, publicăm

Următorul articol

41 medalii de aur pentru sportivii CSM Alexandria la Campionatele Naționale SKDUN

Cele mai recente articole de Sport