liberinteleorman.ro

Universitatea Alexandria s-a calificat în turul II al Cupei României la fotbal feminin

26 octombrie 2016

universitatea

Universitatea Alexandria și Real Craiova 2 au disputat un joc contând pentru calificarea în turul II al Cupei României la fotbal feminin, încheiat cu victoria echipei gazdă cu scorul de 3-1.

Meciul a fost echilibrat, ambiția și determinarea tinerelor jucătoare ale Universității întrecând experiența jucătoarelor doljene venite de la prima echipă să evolueze în acest meci. În prima repriză jucătoarele noastre au irosit câteva oportunități bune de a marca însă cu toate acestea, la pauză, scorul a fost 1-0 pentru echipa alexăndreană prin golul marcat de Andra Olaru în minutul 38. După pauză, fetele antrenate de Călin Pistolea și-au mărit avantajul prin Oana Dumitrache, transformând o lovitura de la 11 m în minutul 55. La scurt timp după marcarea golului, oaspetele au punctat și ele prin Ana Vlădulescu, în urma unei lovituri libere, în minutul 57. După golul oaspetelor, jucătoarele alexăndrene au căutat să refacă diferența de două goluri pe tabela de marcaj, lucru consemnat în minutul 85, atunci când Oana Dumitrache a marcat în urma unei lovituri libere, astfel scorul devenind 3-1 în favoarea Universității.

Echipa trimisă în teren de Călin Pistolea a fost următoarea: Roșu Diana, Gologan Georgiana, Jderu Patricia, Dumitrache Oana, Boldeiu Ana, Tudorache Cristina, Iorgoni Iulia, Durlă Otilia, Olaru Andra (Sima Maria 89), Săvescu Iulia, Geaptar Denisa (Necula Silvia 50). Rezerve: Seceanu Georgiana, Ivan Ștefania.

Următorul meci al Universității va avea loc, duminică, 06.11.2016,  ora 11:00, pe stadionul Municipal din Alexandria împotriva echipei Armonia Fălticeni, într-un meci contând pentru etapa a VI-a a Ligii I de fotbal feminin.