20, septembrie, 2017
Breaking News:

Universitatea Alexandria învinge în deplasarea de la Craiova

Sâmbătă, Universitatea Alexandria s-a deplasat în localitatea doljeană Ișalnița pentru a disputa meciul, din etapa a XI-a, împotriva echipei CS Real Craiova 2.

După un început bun de joc, fetele antrenate de Călin Pistolea conduceau cu 4-0 în minutul 35. La pauză s-a intrat cu scorul de 4-1 în favoarea echipei teleormănene, oaspetele fiind nevoite să evolueze în inferioritate numerică după eliminarea Iuliei Iorgoni din minutul 38. În repriza a doua, odată cu intrarea Florinei Chiar, Universitatea și-a mărit avantajul pe tabela de marcaj, scorul arătând 5-1 în minutul 70. Până la final echipa gazdă a mai marcat de două ori, rezultatul final fiind de 5-3 în favoarea Universității Alexandria. Pentru echipa alexăndreană au marcat: Iulia Săvescu, Georgiana Gologan, Andra Olaru, Silvia Necula și Florina Chiar.

Jucătoarele care au evoluat în acest meci au fost: Patricia Jderu, Georgiana Gologan, Oana Dumitrache, Iulia Iorgoni, Ana Boldeiu, Andreea Diță, Cristina Tudorache, Otilia Durlă, Andra Olaru, Silvia Necula( Florina Chiar 60), Iulia Săvescu. Rezerve: Georgiana Seceanu, Stefania Ivan, Denisa Geaptar.

După această victorie obținută în deplasare, Universitatea Alexandria este foarte aproape de a promova în SuperLiga de fotbal feminin a țării, fiindu-i necesar un punct în următoarele 3 etape.

8. CSM Pascani 11 0 0 11 2-63 -61 0

Următoarea etapă echipa alexăndreană va întâlni pe teren propriu echipa aflată pe locul 2, Selena Constanța, în data de 7 mai, cu începere de la ora 11:00 pe stadionul Municipal din Alexandria.

În această perioadă, jucătoarele Otilia Durlă și Georgiana Gologan sunt convocate la echipa națională de fotbal feminin U 16, ele urmând să evolueze într-un turneu de dezvoltare în Macedonia împotriva echipelor din Lichenstein, Israel și Macedonia. O altă jucătoare de la Universitatea Alexandria care a reprezentat România, săptămâna trecută, a fost Cristina Tudorache, ea evoluând cu naționala U 15 într-un turneu în Italia.