24, septembrie, 2018
Breaking News:

Singurul eveniment care realmente dezvoltă cultural comunitatea alexăndreană continuă: Program IDEO IDEIS 2018

Monica Vasilescu

Prin grija a doi alexăndreni frumoși – Andreea Borțun si Alexandru Ion – dar și a unei întregi echipe de tineri implicați, de 13 ani, are loc, în capitala Teleormanului, singurul eveniment care realmente dezvoltă cultural comunitatea alexăndreană.

IDEO IDEIS #13 stă sub sloganul „Tu cât ai dat cu fail?”, care îți propune o schimbare de perspectivă asupra eșecului: o nereușită profesională sau personală este o șansă să te cunoști mai bine, să evoluezi în carieră și chiar să devii un om mai bun. În campanie s-au implicat personalități din domenii diferite, care într-un moment de sinceritate și-au asumat public un eșec personal, pentru a le transmite liceenilor un mesaj important despre ce înseamnă perseverența: Amalia Enache, Ana Ularu, Deliric, Andreea Bădală și Radu Jude.
Festivalul IDEO IDEIS#13 se întâmplă între 06 și 12 august la Alexandria. În afara spectacolelor de teatru profesionist invitate, toate evenimentele din cadrul festivalului sunt cu intrare liberă, în limita locurilor disponibile.

PROGRAM IDEO IDEIS#13

LUNI, 06 AUGUST
19:00-20:30: Festivitate de deschidere IDEO IDEIS #13 (Sala Polivalentă)

MARȚI, 07 AUGUST
20:30-22:30: „Artists Talk”, r. Gianina Cărbunariu, ArCuB, București (Sala Polivalentă)
21:00-22:30: „Stă să plouă”, r. Lia Bugnar, Green Hours, București (Conciato)
22:00-23:30: Cinemateca târzie – proiecție „Foxtrot” (2017), r. Samuel Maoz, (Parcare Consiliul Județean, vizavi de Casa de Cultură)

MIERCURI, 08 august
19:00-20:00: Fanfara Transilvania (Centrul pietonal)
19:45-21:45: „Pentru o mai bună înțelegere”, r. Mimi Brănescu, Teatrul Metropolis, București (Sala Polivalentă)
21:00-22:30: „9 piese remixate”, Alex Ștefănescu, Unteatru, București (Conciato)
22:00-23:30: Cinemateca târzie – proiecție „Utoya:22 iulie”, r. Erik Poppe, (Parcare Consiliul Județean, vizavi de Casa de Cultură)

JOI, 9 AUGUST
19:00-20:00: Fanfara Transilvania (Centrul pietonal)
20:30-22:00: „Pescărușul”, r. Andrei Șerban, unteatru (Sala Polivalentă)
21:00-22:30: „School feat. Cool”, r. Elena Morar, Teatrul Tineretului, Piatra Neamț (Conciato)
22:00-23:30: Cinemateca târzie – proiecție „Un pas in urma serafimilor”, r. Daniel Sandu, (Parcare Consiliul Județean, vizavi de Casa de Cultură)

VINERI, 10 AUGUST
10:00-12:00: Kiosk Ideo – Animație cu public, Facepainting pentru copii (pietonală)
11:00-12:00: Trupa Arlechin, Alexandria – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
12:15-13:15: Trupa Amprente, Brasov – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
15:00-16:00: Trupa AS, București- spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
17:30-18:30: Sesiune de întrebări și răspunsuri cu mentorii – Andi Vasluianu, Dorina Chiriac, Marius Manole (Lounge Sala Polivalentă)
17:00 – 19:00: Kiosk Ideo – Animație cu public, Facepainting pentru copii (pietonală)
20:30-21:30: Masterclass: Radu Jude în dialog cu Cătălin Ștefănescu (Sala Polivalentă)
21:30-22:30: Masterclass: Mihai Bobonete în dialog cu Cătălin Ștefănescu (Sala Polivalentă)
21:00-22:30: „Tot ce-i minunat în lume”, r. Nicolae Constantin Tănase, Vanner Collective, București (Conciato)
22:00-23:30: Cinemateca târzie – „Câteva conversații despre o fată foarte înaltă”, r. Bogdan Theodor Olteanu (Parcare Consiliul Județean, vizavi de Casa de Cultură)

SÂMBĂTĂ, 11 AUGUST
10:00-12:00: Kiosk Ideo – Animație cu public, Facepainting (pietonală)
11:00-12:00: Trupa Gong, Roman – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
12:15-13:15: Trupa Acting up, București – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
15:00-16:00: Trupa Drama Club, Botoșani – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
17:30-18:30 Sesiune de întrebări și răspunsuri cu mentorii – Medeea Marinescu, Cătălin Ștefănescu, Vlad Zamfirescu (Lounge Sala Polivalentă)
17:00-19:00: Kiosk Ideo – Animație cu public, Facepainting (pietonală)
19:00-20:00: Crina și păpușile vorbitoare – spectacol de ventrilocie (pietonală)
20:15-21:00: Seara povestitorilor – Decât o Revistă (Sala Polivalentă)
21:00-21:45: Seara povestitorilor – Dan Perjovschi (Sala Polivalentă)
21:45-22:30: Seara povestitorilor – Vlad Voiculescu (Sala Polivalentă)
22:30-23:15: Seara povestitorilor – Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu, fondatoarele Dăruiește Viață (Sala Polivalentă)
21:00-22:30: „Foreplay”, r. Ozana Nicolau, Asociația Art Revolution (Conciato)
22:00- 22:45: „Reflection”, Litghwave Theatre Company – animație stradală
22:00-23:30: Cinemateca târzie – „Breaking news”, r. Iulia Rugină, (Parcare Consiliul Județean, vizavi de Casa de Cultură)

DUMINICĂ, 12 AUGUST
10:00-12:00: Kiosk Ideo – Animație cu public, Facepainting (pietonală)
11:00-12:00: Drumul Lui Făt Frumos, spectacol de Marian Râlea (pietonală)
11:00-12:00: Trupa ACT, Bacău – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
12:15-13:15: Trupa Absent, Baia Mare – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
15:00-16:00: Trupa Atelierul de Teatru, Botosani – spectacol de teatru tânăr (Sala Polivalentă)
16:00 – 18:00: Expoziție Art&Play și sesiune de feedback cu părinții (Casa de Cultură, Clubul Pensionarilor)
17:00-19:00: Kiosk Ideo – Animație cu public, Facepainting (pietonală)
19:00-20:00: OMG cu MAGITOT – spectacol de magie pentru copii (pietonală)
17:30-18:30: Sesiune de întrebări și răspunsuri cu mentorii – Pavel Bartoș, Ofelia Popii, Alexandru Papadopol (Lounge Sala Polivalentă)
20:30-22:00: Festivitate închidere (Sala Polivalentă)

Lasă un răspuns