18, iulie, 2018
Breaking News:

Festivalul – Concurs Internațional „ÎN PAȘI DE DANS”, ediția a X-a

În perioada 18 -20.05.2018, se va desfășura, la Alexandria, Festivalul – Concurs Internațional „ÎN PAȘI DE DANS”, ediția a X-a,  organizat de Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Alexandria, în parteneriat cu:

  • Inspectoratul Şcolar Judeţean Teleorman
  • Primăria Municipiului Alexandria
  • Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Teleorman
  • Palatul Copiilor Alexandria
  • Liceul Tehnologic Nr.1 Alexandria
  • C. Germino S.A.
  • Consiliul Reprezentativ al Părinților din Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Alexandria

Concursul „ÎN PAŞI DE DANS” a fost iniţiat în 2009, la propunerea Consiliului Elevilor din Liceul Teoretic (acum  Colegiul Naţional) „Alexandru Ioan Cuza”din Alexandria ca o dorinţă, ca o necesitate de a exista un concurs de dans la care să participe numai elevii din liceele fără profil artistic – coregrafic. Toate cele nouă ediţii s-au desfăşurat ca proiecte coordonate de prof. Florica CHIAR.

Acest concurs este singurul concurs adresat numai elevilor de liceu, care se desfăşoară în partea de sud a ţării. Ediţiile 2009, 2010 – au fost Concursuri   Judeţene, ediţia 2011 – Concurs Interjudeţean, ediţiile 2012 şi 2013– Festival – Concurs Naţional cu participare internaţională, ediţia 2014 – Festival – Concurs Internaţional.

La a VII – a ediţie 2015 – Festival – Concurs Internaţional au participat 19 unităţi şcolare din toate zonele ţării şi din străinătate, 350 dansatori, 35 profesori coordonatori formaţii, 15 şoferi, 8 profesori în echipa de organizare, 12 profesori în echipa de sprijin, 25 de participanţi unităţile partenere, 70 de elevi voluntari, peste 200 de elevi ai liceului, zeci de spectatori.

La a VIII- a ediţie 2016 – Festival – Concurs Internaţional au participat: 21 unităţi şcolare din toate zonele ţării şi din străinătate, 400 dansatori, 32 profesori coordonatori formaţii, 15 şoferi, 10 profesori în echipa de organizare, 15 profesori echipa de sprijin, 30 de participanţi unităţile partenere, 85 de elevi voluntari, peste 200 de elevi ai liceului, mulți spectatori.

La  ediţia a IX – a 2017- Festival – Concurs Internaţional au participat 17 unităţi şcolare din toate zonele ţării şi din străinătate. Prezenţa acestor ansambluri a însemnat : 403 dansatori, 22 profesori coordonatori formaţii, 32 de profesori însoţitori, 15şoferi, 10 profesori în echipa de organizare, 15 profesori în echipa de sprijin, 25 de participanţi, unităţile partenere, 90 de elevi voluntari, peste 200 de elevi ai liceului, spectatori.

În cadrul Festivalului – Concurs s – au desfăşurat mai multe activităţi: pregătirea iniţială a echipei de proiect, lansarea proiectului, popularizarea Festivalului – concurs în ţară şi străinătate / stabilirea de contacte, înscrierea formaţiilor, selectarea formaţiilor participante la Festivalul – concurs, pregătirea materialelor publicitare, amenajarea expoziţiei fotografice retrospective şi a sălii de concurs, amenajarea expoziţiei de costume populare  tradiţionale,  prezentare de costume tradiţionale de către formaţiile participante la concurs, desfăşurarea paradei şi a  concursului, evaluarea şi diseminarea rezultatelor proiectului (ziarul bilingv al festivalului a parvenit tuturor participanților, iar apoi a fost transmisă electronic filmarea festivalului).

Secţiunile concursului au fost: dans popular mixt, dans popular de fete (băieţi), dans tradiţional al popoarelor, dans modern, majorete, iar premiile au fost acordate conform regulamentului.

La ediția a X-a 2018 vor participa:

  1. Ansamblul GRÂUȘORUL OSMĂNEAN – PALATUL COPIILOR BRĂILA – coordonatori: LIPAN VASILE VALENTIN , LENUȚA PUIA ,  JENICĂ PUIA , TEODORA PUIA
  2. Ansamblul “MUGURI DE BREAZA“ – LICEUL TEORETIC “AUREL VLAICU“ BREAZA –coordonatori:  GÎȚĂ MARICICA
  3. RUMBERITOS –  SALSA BEST KIDS  BUCUREȘTI  –  coordonatori: CRISTINA ION
  4. MALEFICENT –  BUCHAREST  SPORT  CLUB  BUCUREȘTI  –  TINA GRIGORE
  5. TRUPA DINAMIC –  PALATUL NATIONAL AL COPIILOR  BUCUREȘTI  –  coordonatori: PAULA MITRU

6 . RITM  DANCE  –  CLUBUL  COPIILOR  SECTOR  2  BUCUREȘTI,  SECT.2  –  coordonatori: CRISTINA TOMESCU,  ALEXANDRA BORCEA

  1. EURITMIC –  CLUBUL  COPIILOR  SECTOR  6  BUCUREȘTI,  SECT.6  –  coordonatori: POPESCU ADELA
  2. DANCE FORMATION  “RADOSTINA”  –  SCHOOL “TSVETAN RADOSLAVOV” BULGARIA  –  coordonatori:  ELI IVANOVA
  3. Ansamblul CUNUNIȚA –  PALATUL COPIILOR CRAIOVA  –  coordonatori:        SIMONA CREȚAN
  4. Ansamblul CIOBĂNAȘUL –  COLEGIUL  ECONOMIC  “M. KOGALNICEANU“  FOCȘANI  –  coordonatori:  VÎLCU MARINELA
  5. FUIORUL –  ASOCIAȚIA  “ASTĂZI  PENTRU  VIITOR”  MIHAIL KOGALNICEANU   – coordonatori:  LALU  MARIAN,  LALU  FLORICA
  6. ELITTE –  PALATUL COPIILOR PITESTI  –  coordonatori:  MIRELA DINU
  7. Ansamblul TRIVALE JUNIOR – PALATUL  COPIILOR  PITEȘTI  –  coordonatori:  MIRCEA IVĂNESCU
  8. Ansamblul PLAIURI MUREȘENE       –  PALATUL COPIILOR TÎRGU-MUREȘ  –  coordonatori: MURUȚAN  LIVIU – GHEORGHIȚĂ
  9. Ansamblul JUNII IOSIFĂLĂULUI –  BISERICA ORTODOXA IOSIFĂLĂU,      TOPOLOVĂȚU MARE  – coordonatori:  Pr. CHIROIU COSMIN,  CIOCA MARIA
  10. HALK DANSLARI TOPLULUĞU  –  İZMİR  KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ, TURCIA  – coordonatori:  İLHAN SEFİL
  11. Ansamblul BALADA –  COLEGIUL  ECONOMIC  BUZAU  –  coordonatori:  CARMENUŢA TĂNASE
  12. MOMENT FOR LIFE –  COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „MIRCEA SCARLAT” ALEXANDRIA –  coordonatori: CIOANU IULIAN,  MUȘAT CARMEN

Sponsorii ediției a X- a, 2018:

S.C.  AGROPEST  SEED  S.R.L.

S.C.  VELOX  PROD  S.R.L.

S.C.  EUROSILOZ  S.A.

S.C.  DIOGENE  DISTRIBUȚIE  S.R.L.

S.C.  FY  MIR  S.R.L

S.C.  SILOGRAINS  PROJECT  S.R.L.

S.C.  AGRINATURA  S.R.L.

S.C.  RIVERA  INVESTMENTS  S.R.L.

S.C.  FORPICK  IMPEX  S.R.L.

S.C.  ALEXVAL  S.R.L.

S.C.  EDMA  S.R.L

S.C.  AGROMAR PRODIMPEX  S.R.L.

S.C.  GERMINO  S.A.

S.C.  DAN  &  MAR  PROD  S.R.L.

S.C.  DIANA  FARM  S.R.L.

S.C.  DANCONSTRUCT COM  S.R.L.

S.C.  COMALAT  S.R.L.

S.C.  ALEMAR CONCRETE  S.R.L.

S.C.  AND COMPUTER  S.R.L.

S.C. COMINA S.R.L.

MILITARU  NICU – RĂZVAN

VICĂ TĂBĂRANA

Concursul se adresează elevilor cu vârsta cuprinsă între 15-19 ani, având următoarele secțiuni: prezentare de costum popular , dans popular (de fete, de băieți, mixt), dans tradițional al popoarelor, dans modern și majorete.

Ziua de 19 mai 2018 va debuta la ora 1030 cu Parada Formațiilor, urmată de Deschiderea Festivă pe platoul Casei de Cultură. La ora 1200 începe concursul propriu-zis în SALONUL RIVIERA. Cu siguranță, acest festival – concurs va fi o adevărată sărbătoare pentru elevii colegiului, pentru participanți și pentru întreaga comunitate – Coordonator proiect, Prof. Florica CHIAR

PROGRAM

FESTIVAL – CONCURS  „ÎN PAŞI DE DANS” – EDIŢIA a IX -a

19.05.2017

14.00 – primirea oaspeţilorşi cazarea lor în următoarele spaţii din Alexandria : Liceul Tehnologic Nr. 1 (Rulmentul),  Baza Valahia (sediul I.S.J. Teleorman).

20.05.2017

7.30 – 9.00 – Primirea participanţilor la festival în localul Colegiului Naţional „Al. I. Cuza”.

9.00 -9.30 – Predarea suportului muzical, a listelor finale ,a formularelor de înscriere şi preluarea pachetelor

9.00 – 10.00 – toate grupurile vor face fotografia de grup

10.00 – 10.30 – Organizarea coloanei pentru Parada festivalului;

10.30 – 11.00 – Parada pe următorul traseu:

Str. C. Brâncoveanu – Str. Libertăţii – Str. Av. Colfescu – Str. Dunării – Platoul Casei de Cultură;

11.00 – 11.30 – Festivitatea de deschidere pe platoul Casei de Cultură;

11.30 – 12.00 – Organizarea coloanei de autocare în vederea deplasării spre sediul Universităţii „Valahia” unde va avea loc concursul;

12.00 – 17.00 – Desfăşurarea concursului, festivitatea de premiere

17.00 – 17.30 – Deplasarea autocarelor spre spaţiile de cazare.

19.00 – cina

21.05.2017

– Plecarea invitaţilor se va face începând cu ora 9.00.

Lasă un răspuns