liberinteleorman.ro

Echipa CST Alexandria a ochit, din nou, țintele cu precizie

27 aprilie 2015

Monica Vasilescu

tir2Sus, pe podium. Acolo s-au aflat sportivii CST Alexandria, în perioada 23-25 aprilie, atunci când, la Bucureşti, s-a desfăşurat a doua etapă a Campionatului Național de Tir – probele de glonț. În poligonul Iosif Sârbu din Tunari, echipa C.S.T., antrenată de campioana balcanică Magdalena Dudeanu, s-a prezentat cu doi sportivi, ambii făcând parte din loturile naționale pe categorii de vârstă şi arme.

Este vorba despre Alexandru Pațe, care a obținut locul I – pistol liber, şi de Andreea Stan – locul III la pistol sport. Teleormănenii au ocupat podiumul și la ”categoria grea”, Magdalena Dudeanu a câștigat locul I la pistol 30+30 focuri, categoria senioare.

tirCompetiție pe plan local…

Zilele trecute, la Alexandria, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Teleorman a organizat concursul de Tir-pistol numit ”Cupa primăverii”. La startul competiției s-au aflat 18 sportivi – juniori I și juniori II. Ei au obținut rezultate notabile, astfel: Alexandru Pațe – loc I, Alin Ştefan – loc II, Alexandru Ionescu – loc I (la juniori), Cătălin Vilae – loc I, Liviu Nedelcu – loc II, Alexandru Dragomir – loc III (juniori II). Organizatorii au oferit premii constând în echipament sportiv și diplome.

Monica Vasilescu este redactor Realitatea.net și profesează ca jurnalist din anul 2007. Și-a început cariera în presa locală din județul Teleorman și a scris la mai multe publicații specializate pe investigații și subiecte anticorupție. A fost corespondent și colaborator al mai multor site-uri de știri în domenii precum: politic, social, eveniment, justiție. Este co-fondator al publicației Liber în Teleorman, premiată în cadrul Galei Superscrieri, în anul 2019, la secțiunea „Presă Locală”, cu diploma pentru "Curaj, Răbdare și Adevăr".